FleCk & diversiteit, inclusie en kansengelijkheid
Hoe kan FleCk werken aan en adviseren over diversiteit, inclusie en kansengelijkheid? De afgelopen maanden deed Ruth Koger onderzoek naar manieren om deze thema’s te implementeren in de werkwijze en het dienstenaanbod van FleCk. Haar overall conclusie: er is al bewustwording, maar er zijn nog stappen te zetten.
Op 11 maart ging het onderzoek officieel van start met een kick-offbijeenkomst. Sindsdien werkt Ruth samen met een klankbordgroep van kunstvakdocenten, intermediairs, icc’ers van verschillende typen scholen en het Bureau Gelijke Behandeling Flevoland. Deze groep denkt vanuit verschillende invalshoeken mee over het onderwerp en draagt zo bij aan een breed en evenwichtig perspectief. Op 7 oktober presenteerde Ruth de conclusies en aanbevelingen van het onderzoek aan FleCk.
Ruth: “Voor het onderzoek heb ik onder meer gesproken met het LKCA, de landelijke penvoerder van de Code Diversiteit & Inclusie. Die code helpt culturele organisaties om diversiteit en inclusie structureel onderdeel te maken van hun werk. Ook heb ik contact gehad met collega-instellingen van FleCk in andere provincies en met organisaties in grote steden, zoals CultuurSchakel in Den Haag, die veel ervaring hebben met het stimuleren van kunst en cultuur in een diverse stedelijke omgeving.”
Flevolandse inspiratie: BonteHond
Een mooi voorbeeld uit eigen provincie is BonteHond, het professionele jeugdtheatergezelschap van Flevoland. Binnen het team en het aanbod is diversiteit vanzelfsprekend. Sandy Pieterse, educatiecoördinator bij BonteHond: “Wij kijken bij alles wat we doen naar diversiteit, inclusie en kansengelijkheid. Dat geldt voor ons beleid, en ook voor onze voorstellingen en lessen. We willen dat iedereen zich bij ons welkom voelt, ongeacht achtergrond of beperking. Het hoort bij wie we zijn, het zit in DNA: we kijken en handelen altijd vanuit verschillende perspectieven.”
Weten waar we zelf staan
Op basis van het onderzoek gaat FleCk de komende periode planmatig aan de slag. De eerste stap is: weten waar we zelf staan. Dat geldt zowel voor onze eigen manier van doen als voor onze dienstverlening aan scholen, kunstvakdocenten en lokale partners. Zo gaan we werken met de scans van de Code D&I om onze werkwijze te toetsen. En bekijken we onze eigen communicatie, beeldtaal en het professionaliseringsaanbod. Een eerste stap daarin is vorig jaar gezet met de cursus Interne cultuurcoördinator.
Naar een meerjarenplan
Het doel is om in 2026 een meerjarenplan op te leveren waarin diversiteit, inclusie en kansengelijkheid structureel zijn verankerd. Marjo Berendsen, adviseur cultuureducatie bij FleCk, is hiervoor verantwoordelijk. Zij werkt samen met Ruth, de klankbordgroep en lokale partners.
Ruth: “De komende jaren richt de dienstverlening van FleCk zich sterk op talentontwikkeling en het bevorderen van kansengelijkheid. De inzichten uit dit onderzoek, de goede voorbeelden en de waardevolle contacten vormen een stevige basis om dat verder vorm te geven.”